YENİDEN MERHABA... PIAAC 2016 RAPORU...


Uzuuuuun bir aradan sonra yeniden merhaba... Kelime hatası yok, gerçekten çok uzuuuuun bir zaman olmuş yeniden yazmayalı.

Sabah uyanınca gün içinde yapılacak bir sürü işi sıralayıp da, akşam yatınca gün içinde işten-güçten yapamadığım bir sürü işi sıralama ile geçen bu uzuuuun zaman. Nedeni ve nasılı sorgulama merakımı aktarabileceğim bir blog oluşturmaka başlayan bu süreç, bilginin doygunluğu olmamasının yorgunluğu ile uzuuuun zaman aksadı.

Öğrenciyken bilgiyi elide saklı tutmaya özen gösteren bir nesilden, bilginin paylaşıldıkça büyüdüğü bir nesile evrildiğimizi hatırlayınca yazmadan da duramadım. Aslında bu hatırlatma da bir öğrencimden geldi. Yazamamı sorgulayan sorusu gayet basitti : NEDEN?

Aslında "neden" sorusu çok sinir bozucu bir sorudur. "Neden" sorusunu sorduğunuz anda açıkça var olanla yetinmediğinizi söylemişte olursunuz. Bu nedenle "neden" sorusu pek sevilmez. Neyse ki; benim "neden" sorusuna alerjim olmadığı için, yeni bir şeyler paylaşmam gerektiğini hatırladım.

İnsanlar yapamadıklarına bahane bulmak için bir sürü zaman yaratabiliyorlarken, ben de bahane bulmak yerine yazmanın daha kolay olduğunu düşündüm. Çünkü ben kendimi bildim bileli hep yapmam gereken bir sürü işim, hep okumayı planladığım bir sürü metnim-kitabım, hep yazmayı düşündüğüm bir sürü şeyim vardı. Merak edip uğraşacak, yapacak-bozacak sonra tekrar yapacak bir şeylerimin sayısı da her geçen gün arttı. Bu yüzden de bahane bulma, üşenme yaz dedim... YENİDEN MERHABA

Bu arada OECD'nin 40 ülkede yaptırmış olduğu Uluslararası Yetişkin Becerileri araştırma sonuçları da yayınlandı. 16-65 yaş aralığının yaşam becerilerini ortaya koyan sonuçlar oldukça çarpıcı; kendi dilinde okuduğunu anlayamada yetişkinlerimiz 40 ülke arasında 37. sırada yer alıyor. Basit matematiksel işlemleri yapmada ve rakamları anlamada 40. sırada, problem çözme becerileri açısından da 40. sıradayız. Problem çözmenin eleştirel ve alternatif düşünme becerisinin karşılığı olduğu düşünüldüğünde; neden her sorunu kavgayla çözmeye çalıştığımız da anlaşılmış oluyor. Rapora göre; Kendi dilinde okuduğunu anlayamayan ve basit matematiksel işlemleri yapamayan yetişkinlerimiz çoğunlukta görünüyor. Sırf bu nedenle bile mazerete gerek görülmeden yazmanın ve okumanın zamanıdır.

Her 10.000 (onbin) kişiden 1 (bir) kişinin düzenli kitap okuduğu ülkemizde sanırım bahane üretmeden okuyup yazmak gerek (Bu arada, İngiltere ve Fransa’da toplumun her 100 (yüz) kişisinden 21’i düzenli kitap okuyor)…

O ZAMAN YENİDEN MERHABA...

29 Kasım 2016


.

26 Mart 2010 Cuma

Örnek Sınav Soruları

Değerli Öğrenciler,

Sınavlarınız başlamadan önce sizlere çalışmalarınızda yardımcı olabilmek amacıyla daha önceki yıllarda çıkmış olan sınav sorularına ait örnekler sunmak istedik. Ancak bu sınav sorularını değerlendirirken bir kaç noktayı göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum.
1. Sınavın A, B, C, D grupları şeklinde organize edilmesi planlanmıştır. Her grupta aynı sorular yerleri değiştirilerek sorulacaktır. (Yani sınav sırasında arkadaşlarınıza bir soru hakkındaki fikrini sormak isterseniz soru numarasını fısıldamayınız.. Soruların yeri farklı olduğu için soruyu okumayı deneyin..)

2.Ayrıca her farklı grupta soruların yeri değişmekle beraber, yanıtların yeri de değiştirilecektir. (Yani sınav sırasında arkadaşlarınıza bir cevap hakkındaki fikrini sormak isterseniz cevap şıkkını fısıldamayınız.. Cevapların yeri farklı olduğu için cevabı okumayı deneyin..)

3.Dört yanlışın bir doğruyu götürüp götürmediği konusu sınav sırasında sizlere duyurulacaktır. (Yani hayat sınav gibidir, bir soru çözemezseniz bir sonraki soruya geçin taktiğini kullanıyorsanız lütfen dikkatli olun hayatta da yanlışlarınız doğrularınızı götürebilir..)

4.Sınav sorularını kendim defalarca çözdüm. Soru başına ortalama 25-30 sn alıyor. (Yani sınav saatlerce sürmeyecek, lütfen değerli vaktinizi arkadaşlarınızın sorular hakkındaki yorumlarını almak için boşa harcamayın.Yorumlarını sınavdan sonra almayı deneyin.)

ÖNEMLİ UYARI
Lütfen sınav sırasında ne kadar kısık sesle arkadaşlarınızdan bir şeyler istesenizde bizlerin de kulaklarının duyduğunu unutmayın..

Örnek sınav sorularını aşağıdaki adresi kullanarak indirebilirsiniz..

http://www.box.net/shared/2tiutv9vfk

Fikirleriniz bizim için gerçekten çok önemli gerekli görürseniz sınav, soru ve cevaplar hakkındaki geri bildirimlerinizi rahatlıkla iletebilirsiniz..

Önce Bitki Besleme ardından diğer tüm sınavlarınızda gönülden başarı dileklerimizle..
.

1 YORUMUNUZ İÇİN TIKLAYIN:

Adsız dedi ki...

sorularınız yoruma dayalı, çözerken biraz zorlandım ama sınavımda faydalı olacağına eminim.teşekkürler
fulya

Yorum Gönder

YORUMLARINIZ İÇİN BİRKAÇ RİCA..
* Lütfen yorumlarınız fikir alış verişi ve paylaşım temelli olsun
* Yazılan yazılar ve yorumlar kendi fikirlerinize uygun olmayan düşünceleri ifade ediyor olabilir, olması çok doğaldır (yorumlar zaten bunun için vardır), ancak bu durumun kimseye kişilik haklarına saldırı, nefret uyandırma veya etiketleme yapma hakkını vermediğini lütfen unutmayınız.
* Düşüncelerinizi ifade ederken, lütfen düzgün bir Türkçe ile ve nezaket çerçevesinde kalınız.
Yorumlarınızda lütfen kendinizi tanıtmaktan çekinmeyiniz, ancak adres, telefon gibi özel bilgilerinizi de yazmayınız.
* Son olarak, blog sahibi yorumları yayınlamama hakkını saklı tutuğunu lütfen anımsayınız.

ZORUNLU AÇIKLAMA
Bu bir kişisel blogtur. Açıklanan, ileri sürülen fikirler, düşünceler üyesi olduğum herhangi bir kurumun, kuruluşun, onların yöneticileri ve personelinin politika ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Aksi belirtilmediği sürece burada aktarılan tüm materyallerin tamamı veya bir kısmı kaynak belirtilmek koşulu ile kullanılabilir, yeniden basılabilir.

MANDATORY DISCLOSURE
This is a personal blog. The opinions and the views expressed herein do not necessarily reflect those of any institutions, society and organizations, its administration, staff or members. Unless otherwise noted, all materials may be quoted or re-published in full, with attribution to the author.