BİLİM, FELSEFE VE AÇIK BİLİM DERGİSİ...


Hiç düşündünüz mü insanlar neden bilim dergileri okumak ister?

Bilimi yaşamada, bilimin hayatımız içinde anlamlı bir yer tutmasında felsefenin nasıl bir yeri vardır?

Bilim ve felsefe; iki ağır ve üzerinde halen yoğun tartışmaların sürdüğü alan. Gözlenen o ki; ne bilim felsefesiz ne de felsefe bilimi dışlayarak var olabiliyor. Genellikle, okuyucular bilimsel ya da felsefi bir yazıya başladıktan sonra, çoğu kez her ikisinde de kullanılan dilin ağırlığından; ifadelerin karmaşıklığından, konuların derinliğinden, bazen de uzunluğundan sıkılarak okumaktan vazgeçer.

Böylelikle bilim ve felsefenin günlük hayatımızı kolaylaştırabilecek, değiştirebilecek, kararlarımızı etkileyebilecek hazinelerini görmezden gelme tehlikesi ile karşılaşmış oluruz.

Bilim ve felsefeyi gündelik yaşantımız ile anlamlı bir ilişki içinde hayatımızda var edemez isek; her iki konuya da ön yargılı bir biçimde uzak kalmış oluruz. Bu noktada bilim biraz daha şansı görünmekte, çünkü popüler bilim dergileri; bilimi değişik yönleri ile ele alırken aslında bilimi günlük hayatımızda var etme yönünde önemli bir işleve sahiptir.

Belki de öncelikle başlanması gereken nokta; felsefi bir duyarlılığa sahip olmaya çalışmaktır. Bu da bilim dergileri okuyarak, bu dergilerdeki farklı konulara ait yazılarda nasıl araştırıldığını görerek, farklı düşüncelerin nasıl sınandıklarını gözleyerek sağlanabilir. Düşünme, nedenini sorgulama, merak, araştırma, eleştirel yaklaşım, gerçeği bulma düşüncesi işte bilim dergilerinin sağlayabileceği birkaç kazanım.

Okuyucular, okuduklarının kendilerinde, konunun tarihi, neden dolayı yapıldığı, sosyal ve kültürel yansımaları, toplumsal etkileri gibi sorular düşünüyorsa gündelik hayatta bilim ve felsefe ile iletişime geçilmiş demektir.

Felsefi bir duyarlılıkta hazırlanmış, keyifli bilim yazıları okumak isterseniz, benim de yeni yeni keşfettiğim, internet üzerinden yayın yapan Açık Bilim dergisini önerebilirim.

Yoğun bir emek, bolca çalışma, oldukça zaman harcanarak hazırlanmış olduğu açık olan, Açık Bilim Dergisine yanda verilen dergi logosunun üzerinden ulaşabilirsiniz.

Her geçen gün bilim sayesinde yeni bir şeyler öğrendiğimiz dünyamızı anlamaya, açıklamaya çalışan evrensel bilgiler verdiği gibi, aynı zamanda bilimin gündelik hayatımıza yansıması olan teknolojinin sosyal ve toplumsal boyutlarını da inceleyen Açık Bilim dergisine; bilginin yayıldıkça büyümesine yaptığı katkıdan dolayı hem teşekkürler, hem de yayın hayatında uzun soluklu olması dileklerimle…


.

26 Mart 2010 Cuma

Örnek Sınav Soruları

Değerli Öğrenciler,

Sınavlarınız başlamadan önce sizlere çalışmalarınızda yardımcı olabilmek amacıyla daha önceki yıllarda çıkmış olan sınav sorularına ait örnekler sunmak istedik. Ancak bu sınav sorularını değerlendirirken bir kaç noktayı göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum.
1. Sınavın A, B, C, D grupları şeklinde organize edilmesi planlanmıştır. Her grupta aynı sorular yerleri değiştirilerek sorulacaktır. (Yani sınav sırasında arkadaşlarınıza bir soru hakkındaki fikrini sormak isterseniz soru numarasını fısıldamayınız.. Soruların yeri farklı olduğu için soruyu okumayı deneyin..)

2.Ayrıca her farklı grupta soruların yeri değişmekle beraber, yanıtların yeri de değiştirilecektir. (Yani sınav sırasında arkadaşlarınıza bir cevap hakkındaki fikrini sormak isterseniz cevap şıkkını fısıldamayınız.. Cevapların yeri farklı olduğu için cevabı okumayı deneyin..)

3.Dört yanlışın bir doğruyu götürüp götürmediği konusu sınav sırasında sizlere duyurulacaktır. (Yani hayat sınav gibidir, bir soru çözemezseniz bir sonraki soruya geçin taktiğini kullanıyorsanız lütfen dikkatli olun hayatta da yanlışlarınız doğrularınızı götürebilir..)

4.Sınav sorularını kendim defalarca çözdüm. Soru başına ortalama 25-30 sn alıyor. (Yani sınav saatlerce sürmeyecek, lütfen değerli vaktinizi arkadaşlarınızın sorular hakkındaki yorumlarını almak için boşa harcamayın.Yorumlarını sınavdan sonra almayı deneyin.)

ÖNEMLİ UYARI
Lütfen sınav sırasında ne kadar kısık sesle arkadaşlarınızdan bir şeyler istesenizde bizlerin de kulaklarının duyduğunu unutmayın..

Örnek sınav sorularını aşağıdaki adresi kullanarak indirebilirsiniz..

http://www.box.net/shared/2tiutv9vfk

Fikirleriniz bizim için gerçekten çok önemli gerekli görürseniz sınav, soru ve cevaplar hakkındaki geri bildirimlerinizi rahatlıkla iletebilirsiniz..

Önce Bitki Besleme ardından diğer tüm sınavlarınızda gönülden başarı dileklerimizle..
.

1 YORUMUNUZ İÇİN TIKLAYIN:

Adsız dedi ki...

sorularınız yoruma dayalı, çözerken biraz zorlandım ama sınavımda faydalı olacağına eminim.teşekkürler
fulya

Yorum Gönder

YORUMLARINIZ İÇİN BİRKAÇ RİCA..
* Lütfen yorumlarınız fikir alış verişi ve paylaşım temelli olsun
* Yazılan yazılar ve yorumlar kendi fikirlerinize uygun olmayan düşünceleri ifade ediyor olabilir, olması çok doğaldır (yorumlar zaten bunun için vardır), ancak bu durumun kimseye kişilik haklarına saldırı, nefret uyandırma veya etiketleme yapma hakkını vermediğini lütfen unutmayınız.
* Düşüncelerinizi ifade ederken, lütfen düzgün bir Türkçe ile ve nezaket çerçevesinde kalınız.
Yorumlarınızda lütfen kendinizi tanıtmaktan çekinmeyiniz, ancak adres, telefon gibi özel bilgilerinizi de yazmayınız.
* Son olarak, blog sahibi yorumları yayınlamama hakkını saklı tutuğunu lütfen anımsayınız.

ZORUNLU AÇIKLAMA
Bu bir kişisel blogtur. Açıklanan, ileri sürülen fikirler, düşünceler üyesi olduğum herhangi bir kurumun, kuruluşun, onların yöneticileri ve personelinin politika ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Aksi belirtilmediği sürece burada aktarılan tüm materyallerin tamamı veya bir kısmı kaynak belirtilmek koşulu ile kullanılabilir, yeniden basılabilir.

MANDATORY DISCLOSURE
This is a personal blog. The opinions and the views expressed herein do not necessarily reflect those of any institutions, society and organizations, its administration, staff or members. Unless otherwise noted, all materials may be quoted or re-published in full, with attribution to the author.