YENİDEN MERHABA... PIAAC 2016 RAPORU...


Uzuuuuun bir aradan sonra yeniden merhaba... Kelime hatası yok, gerçekten çok uzuuuuun bir zaman olmuş yeniden yazmayalı.

Sabah uyanınca gün içinde yapılacak bir sürü işi sıralayıp da, akşam yatınca gün içinde işten-güçten yapamadığım bir sürü işi sıralama ile geçen bu uzuuuun zaman. Nedeni ve nasılı sorgulama merakımı aktarabileceğim bir blog oluşturmaka başlayan bu süreç, bilginin doygunluğu olmamasının yorgunluğu ile uzuuuun zaman aksadı.

Öğrenciyken bilgiyi elide saklı tutmaya özen gösteren bir nesilden, bilginin paylaşıldıkça büyüdüğü bir nesile evrildiğimizi hatırlayınca yazmadan da duramadım. Aslında bu hatırlatma da bir öğrencimden geldi. Yazamamı sorgulayan sorusu gayet basitti : NEDEN?

Aslında "neden" sorusu çok sinir bozucu bir sorudur. "Neden" sorusunu sorduğunuz anda açıkça var olanla yetinmediğinizi söylemişte olursunuz. Bu nedenle "neden" sorusu pek sevilmez. Neyse ki; benim "neden" sorusuna alerjim olmadığı için, yeni bir şeyler paylaşmam gerektiğini hatırladım.

İnsanlar yapamadıklarına bahane bulmak için bir sürü zaman yaratabiliyorlarken, ben de bahane bulmak yerine yazmanın daha kolay olduğunu düşündüm. Çünkü ben kendimi bildim bileli hep yapmam gereken bir sürü işim, hep okumayı planladığım bir sürü metnim-kitabım, hep yazmayı düşündüğüm bir sürü şeyim vardı. Merak edip uğraşacak, yapacak-bozacak sonra tekrar yapacak bir şeylerimin sayısı da her geçen gün arttı. Bu yüzden de bahane bulma, üşenme yaz dedim... YENİDEN MERHABA

Bu arada OECD'nin 40 ülkede yaptırmış olduğu Uluslararası Yetişkin Becerileri araştırma sonuçları da yayınlandı. 16-65 yaş aralığının yaşam becerilerini ortaya koyan sonuçlar oldukça çarpıcı; kendi dilinde okuduğunu anlayamada yetişkinlerimiz 40 ülke arasında 37. sırada yer alıyor. Basit matematiksel işlemleri yapmada ve rakamları anlamada 40. sırada, problem çözme becerileri açısından da 40. sıradayız. Problem çözmenin eleştirel ve alternatif düşünme becerisinin karşılığı olduğu düşünüldüğünde; neden her sorunu kavgayla çözmeye çalıştığımız da anlaşılmış oluyor. Rapora göre; Kendi dilinde okuduğunu anlayamayan ve basit matematiksel işlemleri yapamayan yetişkinlerimiz çoğunlukta görünüyor. Sırf bu nedenle bile mazerete gerek görülmeden yazmanın ve okumanın zamanıdır.

Her 10.000 (onbin) kişiden 1 (bir) kişinin düzenli kitap okuduğu ülkemizde sanırım bahane üretmeden okuyup yazmak gerek (Bu arada, İngiltere ve Fransa’da toplumun her 100 (yüz) kişisinden 21’i düzenli kitap okuyor)…

O ZAMAN YENİDEN MERHABA...

29 Kasım 2016


.

4 Mart 2010 Perşembe

Domates Bitkisinde Besin Elementi Noksanlıkları ve Belirtileri

Bitkilerde besin elementleri noksanlıklarında gözlenen semptomlar genellikle gözle teşhis edilebilir niteliktedir. Bu sunum; besin elementlerinin bitki bünyesindeki spesifik işlevlerine bağlı olarak birçok bitkide benzer spesifik semptomlar göstermesinden yola çıkılarak; Y.Lisans çalışmaları sırasında yapılan incelemelerde ödev olarak hazırlanmıştır.

Konu ile ilgilenenlere ve lisans seviyesindeki öğrencilere noksanlık belirtilerinin göz ile teşhis edilmesinin öğrenilmesinde (noksanlık belirtileri ve domates bitkisindeki görünümleri) yardımcı olacağını düşünüyorum. Sunumun içeriği aşağıda verilmiştir.

Domates Bitkisinde Besin Elementi Noksanlıkları ve Belirtileri:

Azot Besin Elementi Noksanlık Belirtileri
Fosfor Besin Elementi Noksanlık Belirtileri
Potasyum Besin Elementi Noksanlık Belirtileri
Kalsiyum Besin Elementi Noksanlık Belirtileri
Mangan Besin Elementi Noksanlık Belirtileri
Kükürt Besin Elementi Noksanlık Belirtileri
Demir Besin Elementi Noksanlık Belirtileri
Mangan Besin Elementi Noksanlık Belirtileri
Çinko Besin Elementi Noksanlık Belirtileri
Bakır Besin Elementi Noksanlık Belirtileri
Bor Besin Elementi Noksanlık Belirtileri
Molibden Besin Elementi Noksanlık Belirtileri
Klor Besin Elementi Noksanlık Belirtileri


Sunumun tamamını aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.
http://www.box.net/shared/4p45l894i2

Düşünce ve yorumlarınız benim için gerçekten çok önemli. Konuların detaylandırılması, yeni konuların ilave edilmesi, gereksizlerin çıkarılması, dil ve anlatım gibi noktalarda geri bildirimleriniz yeni notların daha iyi hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle katkı ve önerileriniz memnuniyetle kabul edilecektir.

Lütfen alıntı yaptığınız kaynakları çalışmalarınızda belirtmeyi unutmayınız.

6 YORUMUNUZ İÇİN TIKLAYIN:

Adsız dedi ki...

selam ben murat mersinden ....seracılk yapıyorum..seramda da domatez var fakat anlayamadığım bir noksanlık var bitkide....resimlerden bakınca ilk bakışta potasyum eksikliği gibi görünsede az da magnezyum eksikliğini de andırıyo...diyelim ki potasyum eksikliği...ki gecen dönem yetiştiriciliğimde domatez taneleri yeterince irilik kazanmadan kızarmaya gitti...bu eksiklik topraktaki potasyum fazlalığından olabılrıı ..eğer öyleyse topraktakı fazla potasyumu nasıl bıtkıye kazandırabılırım artıııı bunu yapmaya calışırken tekrar domatezım irileşmeden kızarmaya gıdermı ..lütfen dikkate alınız mağdur durumdayım saygılarımla

Burçin ÇOKUYSAL dedi ki...

Merhaba Murat Bey,
Domates bitkisinde K besin element noksanlığı ile Magnezyum besin elemnt noksanlığı genel olarak birbirine benzemez. Potasyum yaşlı yapraklar yaprak kenarlarından başlayan sararma ile ortaya çıkar. Magnezyum noksanlığı ise (domates bitkisinde) önce yaşlı (gelişmesini tamamlamış) yapraklarda damarlar arasında sararma ile başlar ileri aşamalarda kahverengi ve siyaha yakın lekelenmeler oluşur.

Toprakta K fazlalığına bağlı olarak genellikle meyve iriliğinde azalma gözlenmez ve bitkilerde lüks tüketim adı altında alınır. Ancak kalite üzerine N/K dengesi çok önemlidir. En basit ve en pratik yöntem size en yakın Tarım il ve ya ilçe müdürlüğünden toprak analizi yaptırarak besin elementlerinin seviyelerine belirlemek ve ona uygun bir gübreleme programı hazırlamaktır.

İyi çalışmalar dilerim.
Burçin ÇOKUYSAL

Adsız dedi ki...

selamlar.. ben murat yazılarımı dikkate aldığınız için çok tşk ederim ve değerli bilgilerinizi benimle paylaştığınız için cok tşk ederim..tarif ettiğiniz eksiklik magnezyum eksikliğine daha cok yakın görünüyo..verdiğiniz değerli bilgileri dikkate alıcam saygılarıla

Adsız dedi ki...

Hocam çalışmalarınızdan yararlandım bir öğrenciniz olarak teşekkür etmek istiyorum. domates ile ilgili diğer çalışmalarınızı yakından takip edeceğim...
iyi çalışmalar

Adsız dedi ki...

hocam size minnettar borçluyum. sayenizde bir çok bilgi edindim. tesadüfen sitenizi bulmuştum ve iyi ki bulmuşum diyorum. şimdiden sevdiklerinizle iyi bir yıl geçirmeniz dileğiyle....

Adsız dedi ki...

Vermiş olduğunuz bu bilgiler beni gerçekten etkiledi . Dell dizüstü tamircisi olarak bu güzel paylaşımlarınızın devamını bekleriz .

Yorum Gönder

YORUMLARINIZ İÇİN BİRKAÇ RİCA..
* Lütfen yorumlarınız fikir alış verişi ve paylaşım temelli olsun
* Yazılan yazılar ve yorumlar kendi fikirlerinize uygun olmayan düşünceleri ifade ediyor olabilir, olması çok doğaldır (yorumlar zaten bunun için vardır), ancak bu durumun kimseye kişilik haklarına saldırı, nefret uyandırma veya etiketleme yapma hakkını vermediğini lütfen unutmayınız.
* Düşüncelerinizi ifade ederken, lütfen düzgün bir Türkçe ile ve nezaket çerçevesinde kalınız.
Yorumlarınızda lütfen kendinizi tanıtmaktan çekinmeyiniz, ancak adres, telefon gibi özel bilgilerinizi de yazmayınız.
* Son olarak, blog sahibi yorumları yayınlamama hakkını saklı tutuğunu lütfen anımsayınız.

ZORUNLU AÇIKLAMA
Bu bir kişisel blogtur. Açıklanan, ileri sürülen fikirler, düşünceler üyesi olduğum herhangi bir kurumun, kuruluşun, onların yöneticileri ve personelinin politika ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Aksi belirtilmediği sürece burada aktarılan tüm materyallerin tamamı veya bir kısmı kaynak belirtilmek koşulu ile kullanılabilir, yeniden basılabilir.

MANDATORY DISCLOSURE
This is a personal blog. The opinions and the views expressed herein do not necessarily reflect those of any institutions, society and organizations, its administration, staff or members. Unless otherwise noted, all materials may be quoted or re-published in full, with attribution to the author.