YENİDEN MERHABA... PIAAC 2016 RAPORU...


Uzuuuuun bir aradan sonra yeniden merhaba... Kelime hatası yok, gerçekten çok uzuuuuun bir zaman olmuş yeniden yazmayalı.

Sabah uyanınca gün içinde yapılacak bir sürü işi sıralayıp da, akşam yatınca gün içinde işten-güçten yapamadığım bir sürü işi sıralama ile geçen bu uzuuuun zaman. Nedeni ve nasılı sorgulama merakımı aktarabileceğim bir blog oluşturmaka başlayan bu süreç, bilginin doygunluğu olmamasının yorgunluğu ile uzuuuun zaman aksadı.

Öğrenciyken bilgiyi elide saklı tutmaya özen gösteren bir nesilden, bilginin paylaşıldıkça büyüdüğü bir nesile evrildiğimizi hatırlayınca yazmadan da duramadım. Aslında bu hatırlatma da bir öğrencimden geldi. Yazamamı sorgulayan sorusu gayet basitti : NEDEN?

Aslında "neden" sorusu çok sinir bozucu bir sorudur. "Neden" sorusunu sorduğunuz anda açıkça var olanla yetinmediğinizi söylemişte olursunuz. Bu nedenle "neden" sorusu pek sevilmez. Neyse ki; benim "neden" sorusuna alerjim olmadığı için, yeni bir şeyler paylaşmam gerektiğini hatırladım.

İnsanlar yapamadıklarına bahane bulmak için bir sürü zaman yaratabiliyorlarken, ben de bahane bulmak yerine yazmanın daha kolay olduğunu düşündüm. Çünkü ben kendimi bildim bileli hep yapmam gereken bir sürü işim, hep okumayı planladığım bir sürü metnim-kitabım, hep yazmayı düşündüğüm bir sürü şeyim vardı. Merak edip uğraşacak, yapacak-bozacak sonra tekrar yapacak bir şeylerimin sayısı da her geçen gün arttı. Bu yüzden de bahane bulma, üşenme yaz dedim... YENİDEN MERHABA

Bu arada OECD'nin 40 ülkede yaptırmış olduğu Uluslararası Yetişkin Becerileri araştırma sonuçları da yayınlandı. 16-65 yaş aralığının yaşam becerilerini ortaya koyan sonuçlar oldukça çarpıcı; kendi dilinde okuduğunu anlayamada yetişkinlerimiz 40 ülke arasında 37. sırada yer alıyor. Basit matematiksel işlemleri yapmada ve rakamları anlamada 40. sırada, problem çözme becerileri açısından da 40. sıradayız. Problem çözmenin eleştirel ve alternatif düşünme becerisinin karşılığı olduğu düşünüldüğünde; neden her sorunu kavgayla çözmeye çalıştığımız da anlaşılmış oluyor. Rapora göre; Kendi dilinde okuduğunu anlayamayan ve basit matematiksel işlemleri yapamayan yetişkinlerimiz çoğunlukta görünüyor. Sırf bu nedenle bile mazerete gerek görülmeden yazmanın ve okumanın zamanıdır.

Her 10.000 (onbin) kişiden 1 (bir) kişinin düzenli kitap okuduğu ülkemizde sanırım bahane üretmeden okuyup yazmak gerek (Bu arada, İngiltere ve Fransa’da toplumun her 100 (yüz) kişisinden 21’i düzenli kitap okuyor)…

O ZAMAN YENİDEN MERHABA...

29 Kasım 2016


.

12 Mayıs 2010 Çarşamba

Bitki Besleme Dersi Uygulama Notları 2. Bölüm

Bitki Besleme dersi kapsamında 14 haftalık olarak hazırlanan ve her yıl er yıl güncellenen bu uygulama ders notları esas itibariyle eğerli hocalarımız Prof. Dr. Burhan KACAR ve Prof.Dr. Vahap KATKAT’ın yazmış olduğu Bitki Besleme kitabı, Prof. Dr. Burhan KACAR Toprak Analizleri kitabı, Ali İNAL ve Prof. Dr. Burhan KACAR Bitki Analizleri kitabından temel alınarak hazırlanmıştır.
2009–2010 Bahar Dönemi Bitki Besleme Uygulama ders notları içeriği aşağıdaki gibidir;
1. Bitki Örneklenmesi
2. Kuru Madde Analizi
3. Bitki Örneklerinin Yakılması
4. Bitkide Toplam N Analizi
5. Bitki Örneklerinde Toplam Fosfor Analizi (Vanadomolibdofosforik Sarı Renk Yöntemi)
6. Bitki Örneklerinde K, Na, Ca, Fe, Cu, Zn, Mn Belirlemeleri
7. Gübreler ve Gübreleme Yöntemleri
8. Gübre Uygulama Yöntemleri
9. Besin Solüsyonlarının Hazırlanma İlkeleri
10. Damla Sulama Sistemlerinde Kullanılan Gübreler
11. Yapraktan Gübreleme

Düşünce ve yorumlarınız benim için gerçekten çok önemli. Konuların detaylandırılması, yeni konuların ilave edilmesi, gereksizlerin çıkarılması, dil ve anlatım gibi noktalarda geri bildirimleriniz yeni notların daha iyi hazırlankmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle katkı ve önerileriniz memnuniyetle kabul edilecektir.

Aşağıdaki adresten Bitki Besleme Uygulama Ders Notlarını 2. Bölümü temin edebilirsiniz.

http://www.box.net/shared/ork56ibfdb

Lütfen alıntı yaptığınız kaynakları çalışmalarınızda belirtiniz.

3 YORUMUNUZ İÇİN TIKLAYIN:

Adsız dedi ki...

ZİRAAT MÜHENDİSİYİM. SAYGILAR SUNARIM.KAR GÜTMEMEK ÇOK SAYGI DUYULACAK BİR ULVİYETTİR. ULVİLERİN BIR KISMI EN AZINDAN HAYALİ BİRİSİ ŞÖYLE DER.... HAYATTA BİR ALTINIM DAHİ OLMADI. AYRICA HİÇ KİMSEYE BİR ŞEY BUYURMADIM....
ACABA EVLİYALARIN 5 KG. DAHİ OLSA FAZLA KİLOLARI. YA DA TAPULARI YA DA KOLTUKLARI VARMIYDI... AMA BENİM HEPSİ VAR. AMA BENİM DEĞİL. EMANET. MUHTEMEL SİZİN KOLTUK GİBİ. SEVGİYLE KALIN...leventoguncu1@hotmail.com

Adsız dedi ki...

WİE DU MİR GENAU SO İCH DİR... DER ALMAN. Bana nasılsan sana öyleyim... ACABA YARATAN NE DER...
All paths lead to ROMA.

HER ŞEY AKLA ULAŞIR...BÜTÜN YOLLAR AKLA ÇIKAR. HER ŞEY EMANETTİR. VE ONA ÇIKAR. TÜM YOLLAR geldiği yere çıkar. AKIL=?
KARDAN HİCAP DUYMAK YA DA SUYU TERK EDEBİLECEK BALIK OLABİLMEK. NASIL BİR ŞEY.
BALIKTAN BAŞKA HERKES SUYA KANDI NASİBİ OLMAYANIN VAKTİ UZADIKÇA UZADI Mesnevi17. beyit.. teşekkürler Burçin Bey ilham verdiniz.... LEVENT leventoguncu1@hotmail.com

Adsız dedi ki...

HOŞGÖRÜ SINIRSIZDIR.. TOLERANS SINIRLIDIR.
HOŞGÖRÜ AŞKTIR. CENNETİN ANAHTARIDIR.
YARGILAMANIN VE YARGININ BİTTİĞİ NOKTADIR... DUALİTENİN BİTTİĞİ NOKTADIR. ŞEF'İ NİN VETR EDİLDİĞİ NOKTADIR. DOĞRUNUN BÜKÜLÜP DAİREYE DÖNDÜĞÜ NOKTADIR. EN BOY DERİNLİĞİN KIVRILDIĞI NOKTADIR. ZAMANIN BİTTİĞİ NOKTADIR. ÇİFT KUTBUN TEK KUTBA İKİLİĞİN TEKLİĞE YANİ BİRLİĞE KIVRILDIĞI İKİ KEFELİ TERAZİNİN TEK KEFEYE DÖNÜŞTÜĞÜ NOKTADIR. YANİ HER ŞEYİN NOKTASIDIR. NOKTADIR. . MAKRO KOSMOSUN MİKROYA KIRILDIĞI ANDIR. B HARFİNİN ÜSTÜNDEKİ NOKTADIR... YANİ HER ŞEYDİR YANİ HİÇ BİR ŞEYDİR. YANİ HİÇLİKTİR. YANİ BİG BANG ÖNCESİDİR. UMARIM BEN VE BENİM GİBİLER YA DA HERKES NAİL OLABİLİR. KAVUŞABİLİR ....HOŞGÖRÜLERE.... LEVENT. Ö.
RILDIĞI

Yorum Gönder

YORUMLARINIZ İÇİN BİRKAÇ RİCA..
* Lütfen yorumlarınız fikir alış verişi ve paylaşım temelli olsun
* Yazılan yazılar ve yorumlar kendi fikirlerinize uygun olmayan düşünceleri ifade ediyor olabilir, olması çok doğaldır (yorumlar zaten bunun için vardır), ancak bu durumun kimseye kişilik haklarına saldırı, nefret uyandırma veya etiketleme yapma hakkını vermediğini lütfen unutmayınız.
* Düşüncelerinizi ifade ederken, lütfen düzgün bir Türkçe ile ve nezaket çerçevesinde kalınız.
Yorumlarınızda lütfen kendinizi tanıtmaktan çekinmeyiniz, ancak adres, telefon gibi özel bilgilerinizi de yazmayınız.
* Son olarak, blog sahibi yorumları yayınlamama hakkını saklı tutuğunu lütfen anımsayınız.

ZORUNLU AÇIKLAMA
Bu bir kişisel blogtur. Açıklanan, ileri sürülen fikirler, düşünceler üyesi olduğum herhangi bir kurumun, kuruluşun, onların yöneticileri ve personelinin politika ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Aksi belirtilmediği sürece burada aktarılan tüm materyallerin tamamı veya bir kısmı kaynak belirtilmek koşulu ile kullanılabilir, yeniden basılabilir.

MANDATORY DISCLOSURE
This is a personal blog. The opinions and the views expressed herein do not necessarily reflect those of any institutions, society and organizations, its administration, staff or members. Unless otherwise noted, all materials may be quoted or re-published in full, with attribution to the author.