YENİDEN MERHABA... PIAAC 2016 RAPORU...


Uzuuuuun bir aradan sonra yeniden merhaba... Kelime hatası yok, gerçekten çok uzuuuuun bir zaman olmuş yeniden yazmayalı.

Sabah uyanınca gün içinde yapılacak bir sürü işi sıralayıp da, akşam yatınca gün içinde işten-güçten yapamadığım bir sürü işi sıralama ile geçen bu uzuuuun zaman. Nedeni ve nasılı sorgulama merakımı aktarabileceğim bir blog oluşturmaka başlayan bu süreç, bilginin doygunluğu olmamasının yorgunluğu ile uzuuuun zaman aksadı.

Öğrenciyken bilgiyi elide saklı tutmaya özen gösteren bir nesilden, bilginin paylaşıldıkça büyüdüğü bir nesile evrildiğimizi hatırlayınca yazmadan da duramadım. Aslında bu hatırlatma da bir öğrencimden geldi. Yazamamı sorgulayan sorusu gayet basitti : NEDEN?

Aslında "neden" sorusu çok sinir bozucu bir sorudur. "Neden" sorusunu sorduğunuz anda açıkça var olanla yetinmediğinizi söylemişte olursunuz. Bu nedenle "neden" sorusu pek sevilmez. Neyse ki; benim "neden" sorusuna alerjim olmadığı için, yeni bir şeyler paylaşmam gerektiğini hatırladım.

İnsanlar yapamadıklarına bahane bulmak için bir sürü zaman yaratabiliyorlarken, ben de bahane bulmak yerine yazmanın daha kolay olduğunu düşündüm. Çünkü ben kendimi bildim bileli hep yapmam gereken bir sürü işim, hep okumayı planladığım bir sürü metnim-kitabım, hep yazmayı düşündüğüm bir sürü şeyim vardı. Merak edip uğraşacak, yapacak-bozacak sonra tekrar yapacak bir şeylerimin sayısı da her geçen gün arttı. Bu yüzden de bahane bulma, üşenme yaz dedim... YENİDEN MERHABA

Bu arada OECD'nin 40 ülkede yaptırmış olduğu Uluslararası Yetişkin Becerileri araştırma sonuçları da yayınlandı. 16-65 yaş aralığının yaşam becerilerini ortaya koyan sonuçlar oldukça çarpıcı; kendi dilinde okuduğunu anlayamada yetişkinlerimiz 40 ülke arasında 37. sırada yer alıyor. Basit matematiksel işlemleri yapmada ve rakamları anlamada 40. sırada, problem çözme becerileri açısından da 40. sıradayız. Problem çözmenin eleştirel ve alternatif düşünme becerisinin karşılığı olduğu düşünüldüğünde; neden her sorunu kavgayla çözmeye çalıştığımız da anlaşılmış oluyor. Rapora göre; Kendi dilinde okuduğunu anlayamayan ve basit matematiksel işlemleri yapamayan yetişkinlerimiz çoğunlukta görünüyor. Sırf bu nedenle bile mazerete gerek görülmeden yazmanın ve okumanın zamanıdır.

Her 10.000 (onbin) kişiden 1 (bir) kişinin düzenli kitap okuduğu ülkemizde sanırım bahane üretmeden okuyup yazmak gerek (Bu arada, İngiltere ve Fransa’da toplumun her 100 (yüz) kişisinden 21’i düzenli kitap okuyor)…

O ZAMAN YENİDEN MERHABA...

29 Kasım 2016


.

25 Ocak 2010 Pazartesi

Bitki Besleme Dersi 1

Bitki Besleme dersi kapsamında 14 haftalık olarak hazırlanan ve her yıl güncellenen bu ders notlarına ait powerpoint sunumu esas itibarıyla değerli hocalarımız Prof.Dr. Burhan KACAR ve Prof.Dr. Vahap KATKAT'ın yazmış olduğu Bitki Besleme kitabı temel alınarak hazırlanmıştır.

[Kacar, B.; Katkat, V. 2007. Bitki Besleme. Nobel Yayınevi, ISBN: 9789515918345]


İlk hafta aktarılan konular genel itibarıyla aşağıda verilmiştir.

1. Bitki Besleme Alanında Günümüze Değin Yapılan Çalışmalar
2. Bitki Besin Elementlerinin Bitkilerdeki Genel Görevleri
2.1. Hücre duvarlarının ve protoplazmanın yapı yapı maddeleri olmaları
2.2. Bitki üzerindeki osmotik basınç (OB) üzerine etkileri
2.3. Tamponluk ve asitliğe karşı etkileri
2.4. Sitoplazmik zarların geçirgenlikleri üzerine etkileri
2.5. Katalitik etkileri
2.6. Toksik etkileri
2.7. Antagonistik etkileri
3. Bitki Gelişimi İçin Mutlak Gerekli Besin Elementleri, Tanımı Ve Sınıflandırılması
4. Bitki Besin Elementleri Alınım Formları
5. Bitkilerde Besin Elementi Alımı
6. Bitki Besin Elementlerinin Kök Etki Alanına Taşınmaları
6.1. Kitle Akımı
6.2.Diffüzyon

Sizlerin konuları derste daha iyi anlayabilmeleri açısından, dersten önceki hafta sunuma bir kez bakmanızı öneririm.

Düşünce ve yorumlarınız benim için gerçekten çok önemli. Konuların detaylandırılması, yeni konuların ilave edilmesi, gereksizlerin çıkarılması, dil ve anlatım gibi noktalarda geri bildirimleriniz yeni notların daha iyi hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle katkı ve önerileriniz memnuniyetle kabul edilecektir.

Aşağıdaki adresten Bitki Besleme dersinin 1.Bölümünü temin edebilirsiniz.

http://www.box.net/shared/7xfzp6ejn3

Lütfen alıntı yaptığınız kaynakları çalışmalarınızda belirtmeyi unutmayınız.

4 YORUMUNUZ İÇİN TIKLAYIN:

Veysel dedi ki...

Sn Burçin Çokuysal tüm ders notlarınızı okudum bitirdim.İhtiyacım olan hemen hemen tüm bilgileri edindim.Özveri göstererek hazırladığınız notlar için teşekkür ederim.
Size bir kaç sorum var.
1-Agaç gövdelerine iz element enjekte ederek gübreleme yapılabildiğini okudum bizim gibi az sayıda ağacı olanlar için bu yöntemi önerirmisiniz,önerirseniz nasıl yapılmalıdır.
Toprak PH sı 7,5-8 olduğu yerde en doğru iz element takviyesi nasıl yapılmalıdır.
2-Ağaç gövdesine dışardan hiçbir müdahale olmadan gövdeye bağlanan iz element absorbe edilmiş bez,sünger gibi bir bant hazırlayıp iz element ağaç kabuğundan gövdeye iletilebilirmi?
Yada böyle bir malzeme geliştirilebilir mi?
3-Verilebilirse iz element hangi formda verilmelidir?
Örn:Edta,eddha,znso4
4-Sudaki bikarbonat iyonunu uzaklaştırmak için gerekli asit miktarı hesaplamayı ders konusu olarak buraya koyabilirmisiniz.
Teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Adsız dedi ki...

Sn Burçin Çokuysal bir hafta önce amerikadan konusunda dünyanın bir numarası bitki yetiştirme uzmanına mesaj attım aldığım cevap çok ilginçti size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım,istediğiniz bilgiler konusunda lütfen daha detaylı bilgilendirme yapın,en kısa zamanda mesajınızı bekkliyorum şeklinde oldu.Yaklaşık 2 aydır size gönderdiğim mesajın cevabını alamadım belki yoğundur yazmaya fırsat bulamıyordur diye düşündüm ancak dün amerikadan gelen mesajı görünce bu adam bana bu mesajı atacak zamanı buluyorsa Burçin beyde rahatlıkla bulabilir diye düşündüm sakın sizden şikayet ettiğimi düşünmeyin enazından sizin gibi biri çıkıp bilgi veriyor benim isteğim bloğunuzu daha aktif kullanmanız mesajlarımızı değerlendirip kısada olsa yanıtlamanız.
Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Burçin ÇOKUYSAL dedi ki...

Değerli Okuyucular,
Öncelikle siteyi ve içeriğini okuma inceliğini gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Mesajlarınıza cevap alamadığınız konusundaki sersenişleriniz için hatırlatmak istediğim bir kaç nokta var:
1.Ben Amerika'nın veya Dünyanın bir numaralı bitki besleme uzmanı değilim. Sahip olduğum bilim ahlakı gereği de böyle bir iddiada bulunamam. Dünyanın bir çok ülkesinde bilimsel çalışma yapmama ve TUBİTAK ödülü almama rağmen.. Dolayısıyla lütfen benden dünyanın bir numaralı bitki besleme uzmanı gibi bir tepki beklemeyin.

2.Ayrıca bu blog bir soru cevap yada forum blogu değil. Ancak fırsat buldukça soruları yanıtlamaya da çalışıyorum. İtiraf etmeliyim ki bunun için çok fazla vakit ayıramıyorum.. Bu yüzden bu konudaki eleştirileriniz için biraz daha yapıcı olmasını rica ediyorum.

3.Eğitim sistemi konusunda da önerim, tek doğrulu eğitim sisteminden uzaklaşmak (ezberci), bizlere sunulan bilgi, düşünce ve öngörüleri şüphe ile karşılamak, sorgulayabilmek ve akıl yolu ile eleştirebilmek ve bunun içinde bol bol okuyup araştırmak gerekir. Bizlere okullarda hep öğretilen tam tersiydi; otoriteye sorarsınız tüm yanıtları hemen alırsınız veya açarsınız kitapları hemen yanıtları okursunuz. O sebeple, hemen eleştirmeden önce biraz daha okumamız gerekiyor.

İyi çalışmalar dileklerimle.
Burçin Çokuysal

metu dedi ki...

hocam çok teşekkür ederim çok faydalı oluyor.

Yorum Gönder

YORUMLARINIZ İÇİN BİRKAÇ RİCA..
* Lütfen yorumlarınız fikir alış verişi ve paylaşım temelli olsun
* Yazılan yazılar ve yorumlar kendi fikirlerinize uygun olmayan düşünceleri ifade ediyor olabilir, olması çok doğaldır (yorumlar zaten bunun için vardır), ancak bu durumun kimseye kişilik haklarına saldırı, nefret uyandırma veya etiketleme yapma hakkını vermediğini lütfen unutmayınız.
* Düşüncelerinizi ifade ederken, lütfen düzgün bir Türkçe ile ve nezaket çerçevesinde kalınız.
Yorumlarınızda lütfen kendinizi tanıtmaktan çekinmeyiniz, ancak adres, telefon gibi özel bilgilerinizi de yazmayınız.
* Son olarak, blog sahibi yorumları yayınlamama hakkını saklı tutuğunu lütfen anımsayınız.

ZORUNLU AÇIKLAMA
Bu bir kişisel blogtur. Açıklanan, ileri sürülen fikirler, düşünceler üyesi olduğum herhangi bir kurumun, kuruluşun, onların yöneticileri ve personelinin politika ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Aksi belirtilmediği sürece burada aktarılan tüm materyallerin tamamı veya bir kısmı kaynak belirtilmek koşulu ile kullanılabilir, yeniden basılabilir.

MANDATORY DISCLOSURE
This is a personal blog. The opinions and the views expressed herein do not necessarily reflect those of any institutions, society and organizations, its administration, staff or members. Unless otherwise noted, all materials may be quoted or re-published in full, with attribution to the author.