BİLİM, FELSEFE VE AÇIK BİLİM DERGİSİ...


Hiç düşündünüz mü insanlar neden bilim dergileri okumak ister?

Bilimi yaşamada, bilimin hayatımız içinde anlamlı bir yer tutmasında felsefenin nasıl bir yeri vardır?

Bilim ve felsefe; iki ağır ve üzerinde halen yoğun tartışmaların sürdüğü alan. Gözlenen o ki; ne bilim felsefesiz ne de felsefe bilimi dışlayarak var olabiliyor. Genellikle, okuyucular bilimsel ya da felsefi bir yazıya başladıktan sonra, çoğu kez her ikisinde de kullanılan dilin ağırlığından; ifadelerin karmaşıklığından, konuların derinliğinden, bazen de uzunluğundan sıkılarak okumaktan vazgeçer.

Böylelikle bilim ve felsefenin günlük hayatımızı kolaylaştırabilecek, değiştirebilecek, kararlarımızı etkileyebilecek hazinelerini görmezden gelme tehlikesi ile karşılaşmış oluruz.

Bilim ve felsefeyi gündelik yaşantımız ile anlamlı bir ilişki içinde hayatımızda var edemez isek; her iki konuya da ön yargılı bir biçimde uzak kalmış oluruz. Bu noktada bilim biraz daha şansı görünmekte, çünkü popüler bilim dergileri; bilimi değişik yönleri ile ele alırken aslında bilimi günlük hayatımızda var etme yönünde önemli bir işleve sahiptir.

Belki de öncelikle başlanması gereken nokta; felsefi bir duyarlılığa sahip olmaya çalışmaktır. Bu da bilim dergileri okuyarak, bu dergilerdeki farklı konulara ait yazılarda nasıl araştırıldığını görerek, farklı düşüncelerin nasıl sınandıklarını gözleyerek sağlanabilir. Düşünme, nedenini sorgulama, merak, araştırma, eleştirel yaklaşım, gerçeği bulma düşüncesi işte bilim dergilerinin sağlayabileceği birkaç kazanım.

Okuyucular, okuduklarının kendilerinde, konunun tarihi, neden dolayı yapıldığı, sosyal ve kültürel yansımaları, toplumsal etkileri gibi sorular düşünüyorsa gündelik hayatta bilim ve felsefe ile iletişime geçilmiş demektir.

Felsefi bir duyarlılıkta hazırlanmış, keyifli bilim yazıları okumak isterseniz, benim de yeni yeni keşfettiğim, internet üzerinden yayın yapan Açık Bilim dergisini önerebilirim.

Yoğun bir emek, bolca çalışma, oldukça zaman harcanarak hazırlanmış olduğu açık olan, Açık Bilim Dergisine yanda verilen dergi logosunun üzerinden ulaşabilirsiniz.

Her geçen gün bilim sayesinde yeni bir şeyler öğrendiğimiz dünyamızı anlamaya, açıklamaya çalışan evrensel bilgiler verdiği gibi, aynı zamanda bilimin gündelik hayatımıza yansıması olan teknolojinin sosyal ve toplumsal boyutlarını da inceleyen Açık Bilim dergisine; bilginin yayıldıkça büyümesine yaptığı katkıdan dolayı hem teşekkürler, hem de yayın hayatında uzun soluklu olması dileklerimle…


.

25 Ocak 2010 Pazartesi

Bitki Besleme Dersi 1

Bitki Besleme dersi kapsamında 14 haftalık olarak hazırlanan ve her yıl güncellenen bu ders notlarına ait powerpoint sunumu esas itibarıyla değerli hocalarımız Prof.Dr. Burhan KACAR ve Prof.Dr. Vahap KATKAT'ın yazmış olduğu Bitki Besleme kitabı temel alınarak hazırlanmıştır.

[Kacar, B.; Katkat, V. 2007. Bitki Besleme. Nobel Yayınevi, ISBN: 9789515918345]


İlk hafta aktarılan konular genel itibarıyla aşağıda verilmiştir.

1. Bitki Besleme Alanında Günümüze Değin Yapılan Çalışmalar
2. Bitki Besin Elementlerinin Bitkilerdeki Genel Görevleri
2.1. Hücre duvarlarının ve protoplazmanın yapı yapı maddeleri olmaları
2.2. Bitki üzerindeki osmotik basınç (OB) üzerine etkileri
2.3. Tamponluk ve asitliğe karşı etkileri
2.4. Sitoplazmik zarların geçirgenlikleri üzerine etkileri
2.5. Katalitik etkileri
2.6. Toksik etkileri
2.7. Antagonistik etkileri
3. Bitki Gelişimi İçin Mutlak Gerekli Besin Elementleri, Tanımı Ve Sınıflandırılması
4. Bitki Besin Elementleri Alınım Formları
5. Bitkilerde Besin Elementi Alımı
6. Bitki Besin Elementlerinin Kök Etki Alanına Taşınmaları
6.1. Kitle Akımı
6.2.Diffüzyon

Sizlerin konuları derste daha iyi anlayabilmeleri açısından, dersten önceki hafta sunuma bir kez bakmanızı öneririm.

Düşünce ve yorumlarınız benim için gerçekten çok önemli. Konuların detaylandırılması, yeni konuların ilave edilmesi, gereksizlerin çıkarılması, dil ve anlatım gibi noktalarda geri bildirimleriniz yeni notların daha iyi hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle katkı ve önerileriniz memnuniyetle kabul edilecektir.

Aşağıdaki adresten Bitki Besleme dersinin 1.Bölümünü temin edebilirsiniz.

http://www.box.net/shared/7xfzp6ejn3

Lütfen alıntı yaptığınız kaynakları çalışmalarınızda belirtmeyi unutmayınız.

4 YORUMUNUZ İÇİN TIKLAYIN:

Veysel dedi ki...

Sn Burçin Çokuysal tüm ders notlarınızı okudum bitirdim.İhtiyacım olan hemen hemen tüm bilgileri edindim.Özveri göstererek hazırladığınız notlar için teşekkür ederim.
Size bir kaç sorum var.
1-Agaç gövdelerine iz element enjekte ederek gübreleme yapılabildiğini okudum bizim gibi az sayıda ağacı olanlar için bu yöntemi önerirmisiniz,önerirseniz nasıl yapılmalıdır.
Toprak PH sı 7,5-8 olduğu yerde en doğru iz element takviyesi nasıl yapılmalıdır.
2-Ağaç gövdesine dışardan hiçbir müdahale olmadan gövdeye bağlanan iz element absorbe edilmiş bez,sünger gibi bir bant hazırlayıp iz element ağaç kabuğundan gövdeye iletilebilirmi?
Yada böyle bir malzeme geliştirilebilir mi?
3-Verilebilirse iz element hangi formda verilmelidir?
Örn:Edta,eddha,znso4
4-Sudaki bikarbonat iyonunu uzaklaştırmak için gerekli asit miktarı hesaplamayı ders konusu olarak buraya koyabilirmisiniz.
Teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Adsız dedi ki...

Sn Burçin Çokuysal bir hafta önce amerikadan konusunda dünyanın bir numarası bitki yetiştirme uzmanına mesaj attım aldığım cevap çok ilginçti size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım,istediğiniz bilgiler konusunda lütfen daha detaylı bilgilendirme yapın,en kısa zamanda mesajınızı bekkliyorum şeklinde oldu.Yaklaşık 2 aydır size gönderdiğim mesajın cevabını alamadım belki yoğundur yazmaya fırsat bulamıyordur diye düşündüm ancak dün amerikadan gelen mesajı görünce bu adam bana bu mesajı atacak zamanı buluyorsa Burçin beyde rahatlıkla bulabilir diye düşündüm sakın sizden şikayet ettiğimi düşünmeyin enazından sizin gibi biri çıkıp bilgi veriyor benim isteğim bloğunuzu daha aktif kullanmanız mesajlarımızı değerlendirip kısada olsa yanıtlamanız.
Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Burçin ÇOKUYSAL dedi ki...

Değerli Okuyucular,
Öncelikle siteyi ve içeriğini okuma inceliğini gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Mesajlarınıza cevap alamadığınız konusundaki sersenişleriniz için hatırlatmak istediğim bir kaç nokta var:
1.Ben Amerika'nın veya Dünyanın bir numaralı bitki besleme uzmanı değilim. Sahip olduğum bilim ahlakı gereği de böyle bir iddiada bulunamam. Dünyanın bir çok ülkesinde bilimsel çalışma yapmama ve TUBİTAK ödülü almama rağmen.. Dolayısıyla lütfen benden dünyanın bir numaralı bitki besleme uzmanı gibi bir tepki beklemeyin.

2.Ayrıca bu blog bir soru cevap yada forum blogu değil. Ancak fırsat buldukça soruları yanıtlamaya da çalışıyorum. İtiraf etmeliyim ki bunun için çok fazla vakit ayıramıyorum.. Bu yüzden bu konudaki eleştirileriniz için biraz daha yapıcı olmasını rica ediyorum.

3.Eğitim sistemi konusunda da önerim, tek doğrulu eğitim sisteminden uzaklaşmak (ezberci), bizlere sunulan bilgi, düşünce ve öngörüleri şüphe ile karşılamak, sorgulayabilmek ve akıl yolu ile eleştirebilmek ve bunun içinde bol bol okuyup araştırmak gerekir. Bizlere okullarda hep öğretilen tam tersiydi; otoriteye sorarsınız tüm yanıtları hemen alırsınız veya açarsınız kitapları hemen yanıtları okursunuz. O sebeple, hemen eleştirmeden önce biraz daha okumamız gerekiyor.

İyi çalışmalar dileklerimle.
Burçin Çokuysal

metu dedi ki...

hocam çok teşekkür ederim çok faydalı oluyor.

Yorum Gönder

YORUMLARINIZ İÇİN BİRKAÇ RİCA..
* Lütfen yorumlarınız fikir alış verişi ve paylaşım temelli olsun
* Yazılan yazılar ve yorumlar kendi fikirlerinize uygun olmayan düşünceleri ifade ediyor olabilir, olması çok doğaldır (yorumlar zaten bunun için vardır), ancak bu durumun kimseye kişilik haklarına saldırı, nefret uyandırma veya etiketleme yapma hakkını vermediğini lütfen unutmayınız.
* Düşüncelerinizi ifade ederken, lütfen düzgün bir Türkçe ile ve nezaket çerçevesinde kalınız.
Yorumlarınızda lütfen kendinizi tanıtmaktan çekinmeyiniz, ancak adres, telefon gibi özel bilgilerinizi de yazmayınız.
* Son olarak, blog sahibi yorumları yayınlamama hakkını saklı tutuğunu lütfen anımsayınız.

ZORUNLU AÇIKLAMA
Bu bir kişisel blogtur. Açıklanan, ileri sürülen fikirler, düşünceler üyesi olduğum herhangi bir kurumun, kuruluşun, onların yöneticileri ve personelinin politika ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Aksi belirtilmediği sürece burada aktarılan tüm materyallerin tamamı veya bir kısmı kaynak belirtilmek koşulu ile kullanılabilir, yeniden basılabilir.

MANDATORY DISCLOSURE
This is a personal blog. The opinions and the views expressed herein do not necessarily reflect those of any institutions, society and organizations, its administration, staff or members. Unless otherwise noted, all materials may be quoted or re-published in full, with attribution to the author.