YENİDEN MERHABA... PIAAC 2016 RAPORU...


Uzuuuuun bir aradan sonra yeniden merhaba... Kelime hatası yok, gerçekten çok uzuuuuun bir zaman olmuş yeniden yazmayalı.

Sabah uyanınca gün içinde yapılacak bir sürü işi sıralayıp da, akşam yatınca gün içinde işten-güçten yapamadığım bir sürü işi sıralama ile geçen bu uzuuuun zaman. Nedeni ve nasılı sorgulama merakımı aktarabileceğim bir blog oluşturmaka başlayan bu süreç, bilginin doygunluğu olmamasının yorgunluğu ile uzuuuun zaman aksadı.

Öğrenciyken bilgiyi elide saklı tutmaya özen gösteren bir nesilden, bilginin paylaşıldıkça büyüdüğü bir nesile evrildiğimizi hatırlayınca yazmadan da duramadım. Aslında bu hatırlatma da bir öğrencimden geldi. Yazamamı sorgulayan sorusu gayet basitti : NEDEN?

Aslında "neden" sorusu çok sinir bozucu bir sorudur. "Neden" sorusunu sorduğunuz anda açıkça var olanla yetinmediğinizi söylemişte olursunuz. Bu nedenle "neden" sorusu pek sevilmez. Neyse ki; benim "neden" sorusuna alerjim olmadığı için, yeni bir şeyler paylaşmam gerektiğini hatırladım.

İnsanlar yapamadıklarına bahane bulmak için bir sürü zaman yaratabiliyorlarken, ben de bahane bulmak yerine yazmanın daha kolay olduğunu düşündüm. Çünkü ben kendimi bildim bileli hep yapmam gereken bir sürü işim, hep okumayı planladığım bir sürü metnim-kitabım, hep yazmayı düşündüğüm bir sürü şeyim vardı. Merak edip uğraşacak, yapacak-bozacak sonra tekrar yapacak bir şeylerimin sayısı da her geçen gün arttı. Bu yüzden de bahane bulma, üşenme yaz dedim... YENİDEN MERHABA

Bu arada OECD'nin 40 ülkede yaptırmış olduğu Uluslararası Yetişkin Becerileri araştırma sonuçları da yayınlandı. 16-65 yaş aralığının yaşam becerilerini ortaya koyan sonuçlar oldukça çarpıcı; kendi dilinde okuduğunu anlayamada yetişkinlerimiz 40 ülke arasında 37. sırada yer alıyor. Basit matematiksel işlemleri yapmada ve rakamları anlamada 40. sırada, problem çözme becerileri açısından da 40. sıradayız. Problem çözmenin eleştirel ve alternatif düşünme becerisinin karşılığı olduğu düşünüldüğünde; neden her sorunu kavgayla çözmeye çalıştığımız da anlaşılmış oluyor. Rapora göre; Kendi dilinde okuduğunu anlayamayan ve basit matematiksel işlemleri yapamayan yetişkinlerimiz çoğunlukta görünüyor. Sırf bu nedenle bile mazerete gerek görülmeden yazmanın ve okumanın zamanıdır.

Her 10.000 (onbin) kişiden 1 (bir) kişinin düzenli kitap okuduğu ülkemizde sanırım bahane üretmeden okuyup yazmak gerek (Bu arada, İngiltere ve Fransa’da toplumun her 100 (yüz) kişisinden 21’i düzenli kitap okuyor)…

O ZAMAN YENİDEN MERHABA...

29 Kasım 2016


.

1 Şubat 2013 Cuma

TARIM VE BİYOTEKNOLOJİ ALANINDA YAPILAN SON ÇALIŞMALARA ÖRNEKLER


Tarımın penceresinden bakıldığında; dikkate değer ilk biyolojik fikirlerin MÖ 384 yılında Aristotoles’ten geldiği görülür. 

Biyoteknoloji penceresinden bakıldığında ise; ilk çalışmaların MÖ ≈1000 yılına kadar ulaştığını, yaklaşık 3000 yıl sonra da gen transferlerinin artık ticari olarak kullanıldığını görüyoruz. 

Tarım ve biyoteknoloji ara kesinde yapılan çalışmalara bakmaya devam edersek; genom ve biyoenformasyon çalışmalarının ön plana çıktığını, gen dizilimleri, gen fonksiyonları ve bu genler tarafından kodlanan proteinler üzerinde yoğunlaştığını gözleyebiliriz. 

Aslında klasik ıslah yöntemlerine benzer olan, ancak genetik sınırlamaları ortadan kaldıran transgenik bitkiler üretimi üzerinde de hem çalışmalar hem de tartışmalar halen devam etmektedir.

Tarım ürünlerinde gıda güvenliği çalışmalarının: ilaç kalıntıları, patojenlerde genom çalışmaları ve patojenlerle moleküler seviyede mücadele üzerinde yoğunlaştığı gözlenmektedir.

Son yıllarda, yeniden şekillenen çevre açısından insan beslenmesi konusunda yapılan çalışmalar bu ara kesitte değerlendirilebilir. Antioksidanlar yakın geçmişten beri duyduğumuz bir kavram olmakla beraber yakın gelecekte ise bu kavramın yerini fonksiyonel gıdalara bırakacağını düşünüyorum. 

Ayrıca yeni biyomas bitkilerinin geliştirilmesi, dönüşüm teknolojileri çalışmaları, tarımsal faaliyetlerden elde edilen ve gıda olarak değerlendirilmeyen endüstriyel ürünler üzerine yapılan çalışmalar bu ara kesitin değişik örnekleri olarak sunulabilir.

Asistan olarak göreve başladığımda laboratuarlarımızda; bir lüks olan Atomik absopbsiyon Spektrofotometre ve Amino Asit analizörleri, fleymfotometrenin ardından, HPLC temelli analizler öğrenerek moleküler seviyede çalışmalara odaklandık. O yıllarda makro teknolojiden mikroya geçmiştik. Şimdi ise; mikrodan teknolojiden nanoya geçiyoruz. Kendi küçük ama etkisi çok büyük bir teknoloji olan, tarım ve gıdada nanoteknoloji üzerindeki çalışmalara kısaca bir bakalım.Son yıllarda, tarımsal nano biyoteknolojinin paydaşları, çalışma alanları ortaya konmuş ve çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Bu teknoloji kullanılarak:
* Patojen ve bulaşık maddelerin belirlenmesi,
* Nano partiküllerle kaplanan tarımsal ürünlerin üretilmesi,
* Çiftlik hayvanlarının yem rasyonlarında kullanılan nano-partiküllerin patojenleri bünyede zarar yapmadan önce engellemesi, gibi çalışmaları görünce bitki hayvanlardan sonra sıranın kimde olduğunu artık merak etmiyorum.

Öne çıkan çalışma alanları içerisinde; gıda kalite sensörlerinin geliştirilmesi, tad, kalite ve besin değerlerinin iyileştirilmesi, zehir etkisi gösterebilecek maddelerin tarımsal ürünlerden eliminasyonu, toprak özelliklerinin iyileştirilerek tarımsal verimliliğin arttırılması, ilaç, gübre ve suyun toprakta tutulma veya yıkanmasının sağlanması yönünde çalışmaların ön plana çıktığı gözlenmektedir.

Yine bu teknoloji ile; yeni besinlerin üretimi, bünyede kolay emilebilen ve aktivite gösteren gıdaların üretimi, tarımsal kaynaklı kirliliğin azaltılması veya yararlı şekli dönüştürülmesi, yeni pestisidlerin geliştirilmesi ile tarımsal ilaç kullanımının azaltılması yönünde çalışmaların ağırlık kazandığı gözlenmektedir.

(Not: Konu ile ilgili yapmış olduğum sunumu slaytları ile en kısa zamanda sizlerle paylaşmayı ümit ediyorum...)


0 YORUMUNUZ İÇİN TIKLAYIN:

Yorum Gönder

YORUMLARINIZ İÇİN BİRKAÇ RİCA..
* Lütfen yorumlarınız fikir alış verişi ve paylaşım temelli olsun
* Yazılan yazılar ve yorumlar kendi fikirlerinize uygun olmayan düşünceleri ifade ediyor olabilir, olması çok doğaldır (yorumlar zaten bunun için vardır), ancak bu durumun kimseye kişilik haklarına saldırı, nefret uyandırma veya etiketleme yapma hakkını vermediğini lütfen unutmayınız.
* Düşüncelerinizi ifade ederken, lütfen düzgün bir Türkçe ile ve nezaket çerçevesinde kalınız.
Yorumlarınızda lütfen kendinizi tanıtmaktan çekinmeyiniz, ancak adres, telefon gibi özel bilgilerinizi de yazmayınız.
* Son olarak, blog sahibi yorumları yayınlamama hakkını saklı tutuğunu lütfen anımsayınız.

ZORUNLU AÇIKLAMA
Bu bir kişisel blogtur. Açıklanan, ileri sürülen fikirler, düşünceler üyesi olduğum herhangi bir kurumun, kuruluşun, onların yöneticileri ve personelinin politika ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Aksi belirtilmediği sürece burada aktarılan tüm materyallerin tamamı veya bir kısmı kaynak belirtilmek koşulu ile kullanılabilir, yeniden basılabilir.

MANDATORY DISCLOSURE
This is a personal blog. The opinions and the views expressed herein do not necessarily reflect those of any institutions, society and organizations, its administration, staff or members. Unless otherwise noted, all materials may be quoted or re-published in full, with attribution to the author.